Kategorie
Uncategorized

Garnitur, a buty

Wiadomo nie od dziś, że idealny dobór akcesoriów i dodatków do stylizacji, ma duży wpływ na nasz wizerunek. Dzisiejszy mężczyzna jest zdecydowanie bardziej świadomy tego, jak należy się ubrać, co można a czego nie powinno się łączyć w modzie, aby nie popełnić faux-pas.
Dobór odpowiednich butów do garnituru ma ogromne znaczenie. Wybór modeli i kolorów na rynku w obecnych czasach jest zdecydowanie szerszy od tych sprzed kilkunastu, nawet kilku lat. Tak, jak dostępne są garnitury w różnym stylu i kolorze, tak i buty odpowiednio dobrane odgrywają bardzo ważną rolę. Jest pewien kanon, który zakłada, że mężczyzną powinien mieć kilka podstawowych typów butów w swojej garderobie, aby móc zawsze wyglądać dobrze i z klasą oraz być odpowiednio ubranym na każdą sytuację.
Eskarpiny, są to typowe buty formalne, wyglądem przypominają lakierki, zawsze są czarne a na przyszwie mają rypsowaną kokardę. Są to buty, które zakładamy wyłącznie do fraków lub smokingów i nie należy ich nosić do garniturów ani do mniej formalnych stylizacji.
Oksfordy zwane tez wiedenkami, które mają zamkniętą przyszwę. Najpopularniejsze buty eleganckie, mogą posiadać zdobienia, ale w mniej formalnych stylizacjach. Jeśli są lakierowane wówczas zakładamy je do smokingów. Czarne zakładamy je do ciemnego garnituru najlepiej z białą koszulą, jak również do granatowych i szarych garniturów. Można śmiało stwierdzić, że czarne oksfordy są głównie zarezerwowane do garniturów bardzo formalnych i to w ciemnych odcieniach: czarnego, szarego, granatowego. Jeśli mamy taki rodzaj butów w innych bardziej wyrazistych kolorach to łączymy je z równie oryginalnymi kolorami garniturów. Taki model butów można nosić do mniej formalnych opcji, ale należy wtedy wybrać buty wykonane np. z zamszu.
Derby nazywane też angielkami to następne w kolejności buty pod kątem elegancji – mają otwartą przyszwę i to je odróżnia od oksfordów. Zakładamy je do garniturów na uroczyste okazje wykluczając wieczorowe przyjęcia i śluby . Do beżowych garniturów idealnie pasuje obuwie w kolorze brązu , które równie dobrze komponują się z garniturem w kratę . W ostatnich kilku sezonach bardzo popularne i z zasady właściwe jest zakładanie brązowych butów typu derby do granatowego lub niebieskiego garnituru. Buty te można dobierać i swobodnie mieszać z rożnymi, zwłaszcza casualowymi i sportowymi garniturami . Warto zaznaczyć, że obsługując klienta można mocno wykorzystać język korzyści dla tego modelu obuwia, gdyż są uniwersalne i można je ubrać na wiele sposobów tworząc idealną stylizację .
Monki – mniej klasyczne buty z ozdobną klamrą , która zastępuje sznurowanie. Brązowe modele pasują do półformalnych i casualowych ubrań, idealnie nadają do spodni w kolorach bordo czy oliwkowych albo do granatowych garniturów . Są idealne na codzienne wyjścia , do mniej oficjalnych zestawów biznesowych tych noszonych do pracy, jednak już na spotkania biznesowe wybieramy buty inne. . Monki z dwiema klamerkami dobrze wpasują się do dwurzędowej marynarki oraz do krótszych ,zwężanych spodni w włoskim stylu.
Brogsami tak naprawdę mogą być zarówno oksfordy , derby, monki czy trzewiki. Wszystko zależy od ażurowania obuwia. Sprawdzają się świetnie w półformalnych i casualowych stylizacjach, są uniwersalne i pasują do wielu okazji.
Mokasyny /loafersy to buty idealne do letnich stylizacji , zarówno jedne jak i drugie nosi się na stopę bez skarpet . Tworzą one typowo włoski look, bardzo dobrze sprawdzają się w stylizacjach z garniturem o mieszanej strukturze , z różnych tkanin i typowo letnich kolorach. Loafersy są w tym przypadku formalnym odpowiednikiem mokasynów , zwłaszcza że zazwyczaj wykonane są z jednolitej skóry w stonowanych kolorach .
Wybierając czarny garnitur najlepszym połączeniem będą buty w tym samym kolorze, bez względu na ich typ, w tym przypadku kolor ma duże znaczenie . Wybierając casualowy lub sportowy garnitur można w tym zestawieniu postawić na totallook. Należy wybrać wtedy czarne sneakersy lub chcąc wprowadzić bardzo mocno sportowy i młodzieżowy freestyle, postawić na białe lub inne jednokolorowe buty.
Decydując się na granatowy garnitur najlepszym rozwiązaniem będą czarne lub brązowe buty – jednakże warto pamiętać, że im jaśniejsze obuwiei garnitur tym cała stylizacja staje się mniej formalna. Chcąc postawić na bardziej wieczorowe wydanie i w dobrym stylu należy wybrać ciemniejsze kolory. Decydując się na stylizację bardziej odważną można dobierać buty w sportowym wydaniu . Dobrym, aczkolwiek śmiałym połączeniem będę w przypadku granatowego garnitury buty w kolorach ziemi.
Szary garnitur ma trochę ograniczone możliwości , w tym przypadku sprawdzą się idealnie czarne lub ciemno brązowe buty. Pozostałe kolory są możliwe w sportowych odsłonach szarego garnituru .
W przypadku brązowego garnituru, podobnie jak w przypadku czarnego nie mamy zbyt dużego wyboru Pasują tu wówczas tylko brązowe, ewentualnie burgundowe buty, zachowując przy tym ciemne odcienie. Pamiętać należy, że kolor paska do spodni i zegarka powinien być w zbliżonym do obuwia.
Garnitury o mocnych, widocznych wzorach tj. paski , kratki uspokajamy gładkimi w jednym kolorze obuwiu. Idealnym połączniem w takich przypadkach są buty mniej formalne albo zupełnie sportowe typu sneakers.
Bardzo ważne jest, żeby wybrane buty były dobrej jakości i najlepiej skórzane – najbardziej formalną i elegancką jest skóra licowa. Na okazje nie wymagające wyboru klasycznego garnituru można nałożyć buty z nubuku , zamszu lub skóry tłoczonej. Pamiętajmy – prostota jest najlepszym doradcą, jeśli chodzi o formalne i klasyczne łączenia garnituru z butami i innymi dodatkami.
W obecnej modzie można łączyć i mieszać z sobą rożne różne style, rodzaje , formy, tkaniny -oczywiście z zachowaniem odpowiednich standardów i dobrego gustu. Są oczywiście zasady, których nie należy łamać i warto pozostać przy sprawdzonych zestawieniach .
Buty to element, który tak naprawdę pokazuje klasę i charakter mężczyzny, dlatego wiele osób w obecnych czasach wraca do kanonów mody oraz wygody. To „coś” co powinno mężczyznę wyróżnić – dobierając odpowiedni model czy kolor – dać poczucie, że jest się dobrze ubranym.